עיצוב אתרי הנצחה, אנדרטאות ומרחבי זיכרון

מכל תחומי העיסוק של סטודיו שיגן זהו התחום המורכב והמרגש ביותר. נטייתם עתיקת היומין של בני אדם לתת ממש לזיכרונם באמצעות ייצוגו בעולם החומר, יוצרת ניסיונות לעיצוב פיזי של זיכרון. אתרי הנצחה שמאחוריהם סיפור של עם, תרבות או מדינה לצד אנדרטאות העוסקות בהנצחה האישית, הפרטית, של אדם שהלך, מספקים פינה שבה הכל נעצר והזכרון מתחדד לרגע והופך מוחשי.

הפרויקטים שאנחנו מאמצים בתחום של הנצחה ובניית אנדרטאות מצריכים מאתנו רגישות רבה. אי אפשר להפריז במורכבות הנדרשת ממי שבא לעסוק בכך. נדרשת הקשבה והבנה של אופי הזיכרון ותמונת ההנצחה הצרובה במוחו של המבקש להנציח, נדרש דיוק רב בניואנסים ובהיבטים השונים ונדרשת מחשבה על מידתיות ויחס לסביבת אתר ההנצחה.

 

עיצוב אנדרטאות ואתרי הנצחה שנושאים סיפור וזכרון אישי וציבורי

בסטודיו שיגן עוצבו אנדרטאות, פסלי הנצחה, חדרי הנצחה, גני זיכרון ושלטי הנצחה רבים. כל אחד מהם מייצג זיכרון מיוחד, עולם ומלואו.

עיצוב הזיכרון וההנצחה מרתק בעיני. פרספקטיבה היסטורית סובייקטיבית הנכתבת בידי המנציח, בתוספת רגשות עזים ורגישות רבה מייצרות תערובת נפיצה ומאתגרת.  גם כאן, כמו בבתי הכנסת, מדובר בתכנים עמוסי סמלים, אתוסים, הקשרים אומנותיים ומסורות אסתטיות.  

אתגר מיצוי התבשיל העדין הזה, תוך הישמרות מקונבנציות, תבניות ושאר מלכודות עיצוביות ורגשיות איננו פשוט, אבל כידוע איפה שקשה הכי מעניין. במרוצת השנים ביצענו פרויקטים רבים, שכללו בצד עבודת העיצוב עיסוק רב בתכנים וברגישויות ההנצחה.

 

אלו הם כמה מהפרויקטים שעיצבנו במסגרת עבודתנו בסטודיו שיגן:

 

אנדרטת אסון השייטת בראשון לציון האנדרטה לזכר חללי אסון השייטת בלבנון הוקמה בטיילת חוף ראשון לציון. היא מורכבת מ-12 לוחות פלדה עבה המותקנים בצמדים במתאר מגן דוד. בחלקם העליון הותקנו לוחות זכוכית מחוסמת עליהם חרוטים שמות הנופלים. השתקפות השמש לאורך שעות היום בלוחות הזכוכית יוצרת תנועה ושינוי במראה האנדרטה לאורך היום, והודות לתאורה פנימית מיוחדת - גם בלילה. מקומה של האנדרטה בחוף שכולו פנאי וחופש יוצרת ניגוד מעניין שהוא במידה רבה בבואה לחיינו בארץ הזאת.

 

האנדרטה לזכר מוטי קינד ז"ל אנדרטת זכרון המוצבת ברחובות ומוקדשת לשחקן הכדורגל הצעיר מוטי קינד, שנדקר בידי אוהד מתפרע ומת במהלך משחק כדורגל לפני 25 שנה. יד הזכרון כוללת פסל בגובה של 4 מטרים שכולל כדורגל ופירמידה צרה המפלחת אותו. הכדור נבנה ממחומשי ומשושי נירוסטה קמורים בתהליך טכני מאתגר מאד בו התמצו יכולותיהם של בעלי המקצוע המעולים ששיתפנו בפרוייקט.

 

אתר הנצחה לחללי חיל מודיעין פינת ההנצחה לחללי חיל מודיעין שעיצבנו עבור יחידת מודיעין, באחת מקומותיו של בניין משרדים בבסיס צה"ל. במרכז הבניין הוצב קיר שמות על גבי זכוכית שקופה. הקיר נמצא בתוך שברים בקיר אפור ומאחוריו קיר נוסף המואר בתאורת לד. בשני הצדדים לוחות זכוכית כהה עליהם מופיעים טקסטים וסרטי הנצחה. הרעיון מבוסס על יצירת מתחם מבודל ונפרד מהסביבה הרועשת, בו ניתן להתייחד עם זכר הנופלים. בפרויקט זה ניצחנו על עיצוב חדר ההנצחה והתכנון הטכנולוגי.

 

ככר גדי לידור בסמוך מתחם "איקאה" בראשון לציון נבנתה כיכר לזכרו של גדי לידור ז"ל, טייס מילואים בחיל האוויר שכיהן כמנכ"ל עיריית ראשון לציון. פסל ההנצחה שהוצב במרכז הכיכר, בתוך בריכת מים, עשוי לוחות נירוסטה מלוטשת המכופפים בדגם מטוס, אשר נותנים אשליה של קיפולי נייר עדינים. הפסל מתנוסס על עמוד פלדה קשתי שצבעו תכלת-אפור וגובהו 9 מטרים. צורתו הדינמית של העמוד מעניקה לדגם המטוס תנופה וכוח. מסביבו עיצבנו בריכה ומזרקות מים מוארות שיוצרות תנועה ודינמיות מסביב לפסל עצמו.

 

אנחנו בסטודיו שיגן מתייחסים לכל פרויקט הנצחה ביראת כבוד, מתוך רצון להכיר, ללמוד ולצקת השראה מנושא הזכרון. אם ברצונכם להנציח אדם או אירוע, אנחנו מזמינים גם אתכם לפנות אלינו וליצור אנדרטה, פינת זיכרון או פסל הנצחה בעירכם ועבור יקיריכם.