על קירות ברוקלין, יולי 2016

הבחירה במקום לינה בשכונה בברוקלין ולא במנהטן כמתבקש, ערב נסיעתי לניו יורק, התבררה כהחלטת זהב. גם פרוייקטי הפיתוח המרשימים במנהטן הממוסדת והיפה (היי ליין כבר אמרנו?) אינם מצליחים לכסות על העובדה שהשינויים החשובים והמעניינים מתרחשים דווקא בשכונות סביבה.

קיר דקורטיבי

לפגוש את העיצוב האורבני פנים אל פנים

בעוד מרכז ניו יורק מאבד את הצעירים, היצירתיות וחיי הרחוב, פורחים אלה דווקא במקומות הפרומים של העיר, בחורבות איזורי התעשייה ובשכונות המהגרים. תהליכים עירוניים שנמשכו בעבר דור או שניים קורים כעת במהירות מסחררת, אפשר ממש לראות את טבעת אזורי הגבול האלה, המקיפה את מנהטן, הולכת ומתפשטת כאדוות מים. שוליה החיצוניים שוטפים ומעשירים את חיי הרחוב בשכונות, בעוד שוליה הפנימיים, המתרחבים גם הם, הולכים ומתייקרים, הולכים ומתמסדים. והשינוי הוא יומיומי. 
הביטוי החיצוני והמהיר ביותר לתופעה המרתקת הזאת מתרחש על הקירות.

קירות דקורטיביים במרחב האורבני

ביטוי חדש לקירות דקורטיביים

ההיסטוריה של הביטויים הגרפיים במרחב הציבורי האמריקאי עשירה ומרתקת. בגדול, יש להבחין בין גרפיטי (כתיבת שמות מסוגננת) ואמנות רחוב (ציור, פיסול, מדבקות וכו' המבטאים אמירה אישית או ביטוי פוליטי), למרות שלא תמיד ההבדלים ברורים. מידת הלגיטימיות של תחומי אומנות אלה עברה כמובן שינוי משמעותי, חלק ניכר מהעבודות שעל קירות ברוקלין הנן עבודות מוזמנות או לפחות באישור, אבל חלקן, בעיקר הגרפיטי, ממשיך כפעילות אנטי ממסדית ולא חוקית. נייר לקמוס גרפי לשינויים המהירים והדרמטיים שעוברת ניו יורק. 

לצפייה בפרוייקטים של עיצוב קיר דקורטיבי

ברוקלין - קירות מעוצבים

עיצוב אורבני - קיר דקורטיבי בניו יורק

עיצוב עירוני - ברוקלין, ניו יורק

עיצוב הסביבה האורבנית

עיצוב קיר דקורטיבי

עיצוב אורבני - קירות דקורטיביים